Official Selected Phoenix Film Festival Melbourne 2015

Official Selected Phoenix Film Festival Melbourne 2015

Phoenix Film Festival Melbourne has received over 1600 movies from over 110 countries around the world.
 
 
Now we are going to choose winner of each categories, Please check your account with filmfreeway as we are going to choose the best movie from each categories.
 
Please check the list below for Movies selected for Phoenix Film Festival Melbourne 2015.
 
 

Feature (Budget over $250,000)

 

Capturing Happiness   by dominic tremblay  Country of Origin: Canada

Lion  by David Thomas Country of Origin: South Africa

 

 Feature (Budget under $250,000)

 

Oblivion season by Abbas Rafei Country of Origin: Iran

Beautiful day by Leman Jackson Country of Origin: Belgium

 

Best Feature (No-Budget under $25,000)

 

Lead Me Astray by Tom Danger Country of Origin: Australia

diary of a misfit by Jerzain Ortega Country of Origin: Mexico

Daddy by Mahmoud Shoolizadeh Country of Origin: United States

Dark Ocean by Afshin and Kourosh Toussipour Country of Origin: Australia

 

Best Student Film

 

We Sit. We Drink. No Guns.
by Nicci Thompson

Pe & Noe
by Carlos Silva

Carmen
by Giuseppe Cardaci

Manjusaka
by Kasey Tsang

The Ashes of Isadora Ivan
by Ryan Paturzo-Polson

Tomorrow
by Jonathon Gittus

What We Did Before We Drank Cocoa Together
by Michal Kráčmer

The Bet
by Khanseng Mein

ELPASO
by Louis Cooley

X
by Xiaoyu Liu

Devotion
by Dan Horrigan

Dogs' Breakfast
by Rich Valverde

channel 999 & channel 1000
by maqui gaona

 

 Best Documentary Film

 

Clara
by pooyan vaziri

Future Dreaming
by Kaya Finlayson

The Last Supper
by Ali Molazadeh Farsangi

 

Mr Conservative Goldwater on Goldwater
by CC Goldwater

 

Best Short Film (5 minutes to 30 minutes)

 

The Last Supper
by Ali Molazadeh Farsangi

Girl in a towel
by Diana Djurcinovska

ROCKET WARS
by Tyler Ginter

Gemini
by BOBBY HODGSON

 

 

Best Animation/Cartoon

 

Homeless Joe
by Linda Niksic

 

 

Best Horror

 

Playground
by Jack Coco

THE EVE
by yuri missoni

 

Best Science Fiction

 

No qualify movie this year

 

Best Music Video

 

Song of Arnhem Land
by Susan Sandery

Flaw
by takafumi tsuchiya

She & Me
by Ajitesh Sharma

What I Like
by Byron Mc Nally

Total Animal III
by Tristan Guerlotté

 

Best Best Trailer (one minute to two and half minutes)

 

Dralien
by Linda Curry

 

Best Script

 

Grace
by Lynda Lemberg, Jeffrey Allen Russel

The Spotlight
by L.M. Harter

Voodoo Tattoo
by L.M. Harter

Waiting In Eternity
by paul D. bestolarides


Wall Street Stag
by Robert Thompsett


Blood Work
by Tom Grady

The Remarkable Tale of Phineas P. Gage
by Tom Vecchio

Traffik
by Diana Djurcinovska

A WORLD TURNED UPSIDE DOWN
by Randy Hatch

 

 Best Best Human Rights

Aalia
by Rony Khoubieh

Clara
by pooyan vaziri

The Last Tear
by Christopher Lee

Daddy
by Mahmoud Shoolizadeh


Oblivion season
by Abbas Rafei

Balloon Ride
by Evan Hughes


The Last Supper
by Ali Molazadeh Farsangi

A Question of Humanity
by Heather Angel-Chandler

LOVE COMES LATER
by Francois Morisset

ZERO M2
by Francois Morisset

Destiny
by Anju de Vera

Quiescence
by Tania Cattebeke

Aleqini
by Ema Shah

Behind the Smoke Screen
by Rami el Harayri

Her Own Address
by Proshoon Rahmaan

Camouflage
by Lucinda Verweij


Clinamen
by Clemente Corallo


IN SEARCH OF AMERICA INSHALLAH
by danish renzu

Veil
by Wagdy Rashed

The Cart
by Ashraf Shishir


Between Walls
by Reinout Hellenthal

The Riddle
by Fidae Sbaai

VERDICT
by stanlee ohikhuare

The Martyr
by Darren Langlands

Lure
by Chris Turner

Charred Brick
by Sein Lyan Tun

Darker than midnight
by Sebastiano Riso

KIRA
by Dilgesh Rojbeyani

A Dog’s Life
by Saman Hosseinpuor

DICK LORENT - Part 2
by Martin Brozers

The Unclean
by Bahram Ark

Grown Ups
by Javier Marco

MANENAYA ( Waiting )
by Richard Legaspi

No One's Own
by Roxanne Rejfek

BALCONY
by Bujar Kabashi

The girl with the red balloons
by Timothée Corteggiani

Inside of me
by Oradol Kaewprasert

Quiet
by Iris van den Akker


Between the Lines
by Slavko Spionjak

AWAKENING CITY
by Fernando Ramos

You will Always be in my memory
by Alexander Quezada

1-0
by Saman Hosseinpuor

Autumn Leaves
by Saman Hosseinpuor

1
by soheyl seraji

Girls Don't Cry Wolf
by John Chigas

 

 Best Australian Movie

 

Darker than midnight
by Sebastiano Riso

No One's Own
by Roxanne Rejfek

Dark Ocean

by Afshin and Kourosh Toussipour

Lasy Boy

by Antony Brad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017